OSB

 

   OSB - Yönlendirilmiş Yonga Levha (Oriented Strand Boards) Levhaların dış tabakalarındaki yongalar, levhanın uzun aksı yönünde serilmekte, Orta tabakadaki yongalar, dış tabakadaki yongalara dikey istikamette serilmektedir. Çok katmanlı yonga levha elde edebilmek amacı ile yongalar, birleştirici ünite yardımıyla sıkıştırılmakta ve sonra istenilen boyutlarda paketlenilmektedir. 

   OSB levha yongalarının, belli bir şekli ve kalınlığı bulunmaktadır. Tahta parçaları , talaş v.b. gibi artık malzemeler üretilmemektedir. Ham maddesi çam ağacıdır.

Özellikler

Teknik Özellikler

OSB Nedir ?

   OSB; Yüksek Mukavemetli Neme Dayanıklı Levhadır

Nerede kullanılır ?

   Çatıkaplamaları, shingle altı levhası, yer döşemesi, kombine ve tek uygulamalarda.
Araç karoseri imalatında, her türlü iç dekorasyon işinde ve ambalaj sanayinde.
Mağaza, dükkan yapımı ve dekorasyonunda. Baraka ve prefabrik yapıların iç bölmelerinde.
Depo, sahne, spor salonu, okul gibi mekanlarda. Sıra, masa yapımı gibi marangozluk uygulamalarında.
Neme dayanıklı, düz ve izoleli satıhların yapımında. Taşıyıcı zeminler, duvar ve ara bölme yapılarında. Duvar kaplamalarında. Siding altında…

 

   Osb adlıürünün kullanıldığı her yerde rahatlıkla kullanılabilir

Hangi üstün özelliklere sahiptir ?
   T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, İç Anadolu Ormancılık Araştırma Müd. Laboratuarında “suda şişme yüzdesi ve eğilme direnci” test edilmiş ve sonuçlarıTS EN 300 Yönlendirilmiş Lif Levhalar standartına uygun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca FIRETEX yanma önleyici maddesi karışımı ile OSB-F adlıürünün yanmaya karşı daha dirençli olduğu saptanmıştır.

Fiyatıekonomik midir?

   Üstün özelliklerine rağmen fiyatı piyasadaki muadillerine göre daha ekonomiktir.

UYGULAMA: 

   Uygulamaya başlamadan önce OSB’lerin olası nem farklılıklarından etkilenmemesi için en az 48 saat önce uygulama yerine getirilip bekletilmesi gerekir. Bu sayede OSB ortama uyum sağlar ve uygulamadan iyi sonuç alınır. Çatıdaki mesnetlerin 61 cm aralıklarla ve düz olarak monte edilmesi gerekmektedir. OSB’ nin uzun kenarları mesnetlere dik olmalı ve kısa kenarlar mesnetlere tam olarak isabet etmelidir. OSB her ne kadar rutubete karşı dirençli olsa da aşırı sıcak ve rutubet nedeniyle olasıgenleşme düşünülüp, her plaka arasında 3 mm boşluk bırakılarak döşenmelidir. Ahşap malzemelerde kullanılan aletlerle kesme işlemleri kolaylıkla yapılabilen OSB, 5′lik çiviler ile en fazla 12 cm aralıklarla monte edilmelidir. uygulayıcımontaj sırasında mesnet yada aşıkların üzerinde durmaya özen göstermelidir. OSB uygulamasına başlamadan önce hem plakaların hemde döşenecek yerin kuru olmasına dikkat edilmelidir. OSB döşendikten hemen sonra shingle ya da membran uygulanmalıdır.

Ebatlar
  • Standart OSB kalınlıkları 9,10,11,15,18 mm dir. 
  • Standart ölçü ise 122 cm - 244 cm dir